Ankündigung Anket 2

​Güçlü ekip ne kadar sıklıkla kazanmalı? 63

Das Ergebnis ist nur für Teilnehmer sichtbar.

Güçlü ekip ne kadar sıklıkla kazanmalı? Güçlü olan takım, kadro dizilisi daha güçlü olan Takimdir. Yani "Takım -> Diziliş" altında gördüğünüz değerdir.
      Bu konunun bence 2 cevabı var.Güçlü olan daha sık kazanmak ister.Güçsüz olanda kendine göre haklı olarak daha sık kazanmak ister.Ben kendime göre güçlü olanın daha sık kazanmasından yana kullanacağım oyumu.Neden?Çünkü oyuna başladığımdan beri güçlü olmak için çabalayan,bunun için gerekli her yatırımı yapan bir menajerim.Bu yüzdende grekli yatırımı yapmayıp,oyuna gereken ilgiyi göstermeyen bir takımın gelip (ben gerekli müdahaleleride yapmama rağmen) beni yenmesi tabikide bu oyuna benim gibi yatırım yapan diğer menajerler gibi hoşuma gitmez.Oyun yeniden açıldığından beri çok gereksiz puan kayıpları yaşıyoruz zaten.Örneğin ben oyun açıldığından beri aynı takım ile yapıyorum hazırlık maçlarını.Oynadığım takımın dizilişi (gençler ile karışık oynamama rağmen) benim dizilişimin yarısından az fazla.3-4 gün boyunca 4 yada daha farlı yenerken 3.yada 4.sefer 1-0 yeniliyor yada berabere kalıyorum.Oynadığım takım yeğenimin takımı olduğundan biliyorum ki her seferinde aynı taktik ile oynuyor.Oyunda da şu sıralar sadece antrenman falan vermek için giriyor.Hava şartlarıda etken değil.Çünkü bu yenilgiler açık havada da karlı havada da gelebiliyor.Demek oluyor ki bu oyunun ayarları ile ilgili.Bildiğiniz gibi Hazırlık Maçları da Lig Maçları gibi Elo Derece Listesini etkiliyor.O zaman tabiki bende kendi kendime soruyorum niye TR Serverinin en iyi takımını kurdum?Niye bu kadar kredi ve oyun parası harcayarak bu kadar yatırım yaptım?Elo Derece Listesinde neden benim yarım kadar yatırım yapmamış takımlar benim üstümde yer alıyor?

Burada şu konuyuda belirtmek isterim.Hiç kredi kullanmadan en az biz kredi kullanan menajerler kadar emek ve zaman harcayan menajerler var oyunda.Onlara çok büyük saygı duyuyorum ve yukarıda yazıklarımın bir kısmı bu menajer arkadaşlarım için değildir.Çünkü onlar gerçekten saygıyı hak ediyorlar.Ama bir gerçeğide kabul etmeliyiz ki kredi kullanan ile kullanmayan arasında mutlaka fark olacaktır.Bu oyunda da kredi kullanımı vardır.Kredi kullanmak demek bu oyun için emeğinizin yanında parada kullandığınız anlamına gelir.Bir oyun için para harcamak göze alınıyorsa harcayan kişie bunun karşılığını almak isteyecektir hali ile.Ama eğer yapılabiliyorsa (zor olduğunu biliyorum ama) kredi kullananlar ile kullanmayanlar ayrı liglere atanabilir.Buna ne benim gibi kredi kullananların nede kullanmayanların hiç bir itirazının olacağını zannetmiyorum.

Tüm bunların ışığı altında bence her iki tarafında haklı olduğu yönler vardır.Ama günümüz futbolunda da olduğu gibi gücünüzü paranız ve mali yapınız belirler.Eğer Real Madrid yada Barcelona gibi bir isminiz varsa her zaman önceliğiniz ve ağırlığınız vardır.Bu oyunun da özünde bu vardır.O takımlar yatırım yapıp karşılığını alıyorsa sizde onlar gibi mali yapıya sahipseniz ve önünüz kesiliyorsa buna seyirci kalmazsınız.

Yazdıklarım biraz uzun oldu.Bunun için özür diler,okuyan,okuyupta katılan yada katılmayan bütün menajerlere en içten saygılarımı sunarım.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von „Kızıltan“ ()

"Sık sık zayıf takımın kazanması gerektiğini düşünüyorum, bu yüzden ligler daha heyecan verici olur." seçeneğini işaretledim. cimbomun kanserini bu oyunda da yaşamak istiyorum :D Hem baksanıza gerçek hayatta da değeri 97 milyon euro eden fenerbahçe gibi büyük kulüpler bile ligde düşme potasında bulunabiliyor.
      Şöyle de bir durum var yalniz. Mesela ben şu an bulunduğum ligde liderin ama takım gücüne vurursa işi ligdeki en zayıf güçte kadrolardan 3. yada 4. sü benimkisi. Ama benim takım gücüm değilde diziliş gücüm yüksek olduğu için ligdeki çoğu güçlü takımı zorlanmadan yenebiliyorum ve kadro planlaması yaparken de diziliş gucumun yüksek olmasını esas alarak transfer yapıyorum. Maddi yönden yıpratmamasi için izlediğim politika doğru. Güçlü takımdan kastedilen takım gücü yüksek takımın kazanmasiysa karşıyım. Çünkü ben çok daha güçlü 11 le çıktığım maçtan takım gücü daha fazla olduğu için puan kaybetmek istemem.

Kızıltan schrieb:

Bu konunun bence 2 cevabı var.Güçlü olan daha sık kazanmak ister.Güçsüz olanda kendine göre haklı olarak daha sık kazanmak ister.Ben kendime göre güçlü olanın daha sık kazanmasından yana kullanacağım oyumu.Neden?Çünkü oyuna başladığımdan beri güçlü olmak için çabalayan,bunun için gerekli her yatırımı yapan bir menajerim.Bu yüzdende grekli yatırımı yapmayıp,oyuna gereken ilgiyi göstermeyen bir takımın gelip (ben gerekli müdahaleleride yapmama rağmen) beni yenmesi tabikide bu oyuna benim gibi yatırım yapan diğer menajerler gibi hoşuma gitmez.Oyun yeniden açıldığından beri çok gereksiz puan kayıpları yaşıyoruz zaten.Örneğin ben oyun açıldığından beri aynı takım ile yapıyorum hazırlık maçlarını.Oynadığım takımın dizilişi (gençler ile karışık oynamama rağmen) benim dizilişimin yarısından az fazla.3-4 gün boyunca 4 yada daha farlı yenerken 3.yada 4.sefer 1-0 yeniliyor yada berabere kalıyorum.Oynadığım takım yeğenimin takımı olduğundan biliyorum ki her seferinde aynı taktik ile oynuyor.Oyunda da şu sıralar sadece antrenman falan vermek için giriyor.Hava şartlarıda etken değil.Çünkü bu yenilgiler açık havada da karlı havada da gelebiliyor.Demek oluyor ki bu oyunun ayarları ile ilgili.Bildiğiniz gibi Hazırlık Maçları da Lig Maçları gibi Elo Derece Listesini etkiliyor.O zaman tabiki bende kendi kendime soruyorum niye TR Serverinin en iyi takımını kurdum?Niye bu kadar kredi ve oyun parası harcayarak bu kadar yatırım yaptım?Elo Derece Listesinde neden benim yarım kadar yatırım yapmamış takımlar benim üstümde yer alıyor?

Burada şu konuyuda belirtmek isterim.Hiç kredi kullanmadan en az biz kredi kullanan menajerler kadar emek ve zaman harcayan menajerler var oyunda.Onlara çok büyük saygı duyuyorum ve yukarıda yazıklarımın bir kısmı bu menajer arkadaşlarım için değildir.Çünkü onlar gerçekten saygıyı hak ediyorlar.Ama bir gerçeğide kabul etmeliyiz ki kredi kullanan ile kullanmayan arasında mutlaka fark olacaktır.Bu oyunda da kredi kullanımı vardır.Kredi kullanmak demek bu oyun için emeğinizin yanında parada kullandığınız anlamına gelir.Bir oyun için para harcamak göze alınıyorsa harcayan kişie bunun karşılığını almak isteyecektir hali ile.Ama eğer yapılabiliyorsa (zor olduğunu biliyorum ama) kredi kullananlar ile kullanmayanlar ayrı liglere atanabilir.Buna ne benim gibi kredi kullananların nede kullanmayanların hiç bir itirazının olacağını zannetmiyorum.

Tüm bunların ışığı altında bence her iki tarafında haklı olduğu yönler vardır.Ama günümüz futbolunda da olduğu gibi gücünüzü paranız ve mali yapınız belirler.Eğer Real Madrid yada Barcelona gibi bir isminiz varsa her zaman önceliğiniz ve ağırlığınız vardır.Bu oyunun da özünde bu vardır.O takımlar yatırım yapıp karşılığını alıyorsa sizde onlar gibi mali yapıya sahipseniz ve önünüz kesiliyorsa buna seyirci kalmazsınız.

Yazdıklarım biraz uzun oldu.Bunun için özür diler,okuyan,okuyupta katılan yada katılmayan bütün menajerlere en içten saygılarımı sunarım.

sonuna kadar katılıyorum dedıklerınıze bencede arada bır fark olmalı ancak bır yenılık olacaksada bu takımların guclerı uzerınden degıl taktıkler uzerınden olmal. örnek verecek olursak kızıltan hocanın dedıgı gıbı real madrıd barcelona her zaman gucludur ve 10 macta 9 unu aynı takımı yenerler normal sartlarda ama karsılarına kapanan bır takım geldıgınde yada ornegın forvetı 300 ama defans oyuncuları 400 450 420 gıbı oyuncuları olan takımlara karsı zorlanabılırler. bu sekılde yenılıkler olursa hem menejerlerın verdıklerı emeklere vebal gelmez hemde oyuna emek verıp takık deneeyıp sım yapan kısılerınde oyundan keyıf alması saglanabılır. bir örnek daha verıcek olursak ben fınal macında benden 1000 dızılıs guclu bır takım karısında 5 defans la cıkıyorsam daha oyunun basında gol yememelıyım bu taktıgın bır onemının olması gereklı. kısısel fıkrım bu yondedır.
      Selamlar arkadaşlar,

Ben oyumu arada sırada zayıf takımın kazanması yönünde kullandım.Bunun oyuna heyecan getireceğini düşünüyorum.Sonuçta gerçek maçlarda küme düşme hattındaki takımlarda Şampiyonluk adaylarını yenebiliyorlar.Bu arada burası yerimi bilmiyorum ama lige giriş yapınca ligden düşene kadar aynı takımla oynayıp duruyoruz.Süperlig de kuvvetli olan 4-5 takımı geçme şansımız olmadığı için bütün ligi her sezon aslında boşuna oynuyoruz.Önerim ligler bittikten sonra karma yapılsın ki her takım her takımla oynama şansı bulsun (Aynı ligler arasında)

Kızıltan schrieb:

Aynen abi katılıyorum sana
      Geçen sezon ilk yarının tüm maçlarını kazandim ikinci devre 2 beraberlik 3 yenilgi aldım şampiyonluk gitti. Takım aynı diziliş ayni taktik herşey aynı olmasına rağmen. Verdiğimiz tüm emek bianda gidiyor daha önceki sezonlarda da çok mağduriyetim oldu. Murat ve Şevket üstadimın yazdiklarina kesinlikle katılıyorum. Güçlü olan hep kazanmalı benim düşüncem ve oyum bu şekilde.
      Şahsen benim için bu futbol ekonomik bir simülasyondur.
      İmparatorluğunuzu kuruyorsunuz, ödemelerinizi oluşturuyorsunuz ve tabii ki er ya da geç, başa çıkmaya ( en üste ) çalışıyorsunuz.

Süper ligten örnek vermek gerekirse , ligin 3.Beşiktaş ile Ligin 16. Bursaspor karşılaştığında favori kağıt üstünde Beşiktaş gözükebilir fakat , Bursasporun ev sahipliğinde işlerin değişeceğini düşünüyorum. Madem gerçekçi bir oyun oynayıp gerçekçi yapmaya çalışıyoruz , Taraftar desteğini oyuna daha çok yansıtmamız gerek. Bursaspor deplasmanına giden bir Beşiktaş için maçın rahat geçeceği söylenemez. Çünkü Bursaspor stadında futbolcuların oynayamadığı yerde çılgın taraftarlar skoru değiştirebiliyor. Biliyorsunuz ki Bursaspor'un şampiyon olduğu sene Dört Büyüklerin kadro değerleri Bursaspor'dan kat ve kat fazladır. Ama maddi durum , kadro değeri şampiyonluğu getirememiştir. Benim önerim oyunun gerçekçi olması adına Ev sahibi takımın avantajlarının biraz daha yükseltilmesidir. Gerekirse kredi ile çılgın taraftar paketi alınıp ayrıyeten bonus alınabilir.
      elbette havanın durumu , oyunun şansı veya A ekibinin ev sahibi avantajı gibi bir rol oynayan başka faktörler de var.

Bir çevrimiçi oyunda, her şey biraz farklı, çünkü çok daha iyi bir takıma sahip olan kulüplerin genellikle kaybeden rakiplerine göre daha fazla zaman ayırdıkları gerçeği ve Para veya kredi gücünün yüksek olduğu da başka bir faktördür.

Fakat güçsüz takımın yenmesi demek Güçlü tarafın hayal kırıklığı yaşamasına sebep olacaktır.

çünkü kendilerine daha güçlü bir takım olarak sordular: "Tamam,
      neden bu oyuna rakipten daha güçlüysem bu kadar zaman harcıyorum? ve hala çok sık kaybedip , kazanamıyorum. ?"
      Küçük bir tesadüf, elbette, içinde olabilir ve olmalıdır. Fakat sağlıklı derecede.

Öte yandan diğer sorun, yani favoriler neredeyse her zaman kazanırlar, fakat o kadar da sık değil. Çünkü o zaman çok çabuk sıkılıyorsunuz ve canlı yayını izlemenize bile gerek yok,
      çünkü zaten kimin kazanacağını biliyorsunuz.
      Simdi benim fikrimde zayif takimin arada kazanma olasiliginin artmasi gerceklik adina bazi simulasyon maclarini kabul etmiyorum bile adam 10.000 takim gucu var zaten fark yiyecegimi bildigim maci neden takip ediyimki istedigim taktigi deniyim yinede yenilicem cok zayif takimlar icin degil ama bazi oyuncu gucleri oyunun seyirini degistirmeli diye dusunuyorum takim gucu 10.000 olan bi takim ile 5000 takim gucu olan mac yaptiginda 5000 takim gucu olan takimda 300 veya bu sinir belirlenebilir 350+ oyuncu barindiriyorsa kazanma sansi artirilabilir cunku bana gore belli bi seviyeye gelmis oyuncu olmali oyunda oda bazen kazandirmali maclar hep 7 0 tarzi skorla bitmemeli kaybediyorsa bile zayif takim bence gol atmali gercek futbolda ne takimlar var gol atiyor mesela takim gucum 6000 rakibim 10000 her macimiz sifira karsi bitiyor bana sacma geliyor 1 veya 2 gol atabilmem gerekiyor diye dusunuyorum yada yenme oranimin yukselmesi bana daha mantikli geliyor gerceklik acisindan
      ben de bi öneride bulunayım, eğer daha güçlü takımlar güçsüz takımlara kaybedecekse, sebepsiz kaybetmesin, mesela takım ya da bazı oyuncular formsuz olsun. fifa'daki gibi oyuncuların formları olabilir. bir gün formu iyi olur, iyi oynar, bir gün formu kötü olur kötü oynar.
      Oyunda amaç ne? En güçlü olup kazanmak? Zayıf takımların daha çok kazanmasını isteyen arkadaşlar sabırlı olup daha fazla güçlenmeli bence, çünkü şuan dahi oyunda çok ilginç skorlar görüyorum.Net konuşuyorum küçük takımların daha fazla kazandığı bir güncelleme benim canımı sıkar.Kazanmak isteyen sabredecek en güçlü takımını kuracak ve zirvenin tadını çıkaracak :) Güçlü takımların biraz daha sık kazanması daha adil olur ama kesinlikle sürekli kazanmamalı.Oyunun ilk kurulduğu zamanki formatına geri dönerse gerçekçilikten biraz uzaklaşmış oluruz.

Kızıltan schrieb:

Kesinlikle katılıyorum. Bazı arkadaşlar güçsüz takımların daha çok kazanması gerektiğini gerçekçilik olarak söylemiş. Şimdi bitanesi krediyle 19 yaş 420 güç genç çıkarmış bunu geliştirmiş 750 yapmış. Diğer arkadaş haftada bi oyuna bakmış 30 yaşında 350 güç adam almış kadrosuna. Bu iki takımın arasındaki maç barcelonayla inegölspor un maçı gibidir bunlar gerçek hayatta 100 tane maç yapsın hepsini barcelona kazanır. böyle bi maçta sürpriz olmaz. Bu yüzden bencede güçlü takım kesinlikle kazanmalıdır. Bunun yanında ev sahipliği bonusu birazdaha yükseltilerek aralarında 300-500 diziliş gücü farkı olan takımların kendi sahalarında daha avantajlı olmaları sağlanabilir.
      Güçlü bir takım için milyonlar hatta milyarlar harcıyor insanlar emek veriyor bu adamın kazanmaya hakkı var onlarca parayı çöpe atmak olur güçsüzün yennmesi dizilişim kadar olmayan takımlara yenilmekten süper lig göremedim ben bu büyük bir hata madem güçsüz takım yenecek oyuncu almaya gerek yok o zaman ?
      bence de biraz çeki düzen verilmesi gerekiyor en uygunu nasıl olur onu yöneticiler bilir ama 20 haftada puan kazanamamış adam gelip beni evimde yeniyor. bu olay oyundan alınan bütün zevki kaçırıyor belirli bir standarta oturtulması lazım. ve bi kaç kişi daha yazmış forvet sayısıyla gol at sayısına da düzenleme gelmeli yada savunma oyuncusu ile gol yeme sayıları.
      Taktiğe, defans oyuncularının gücüne ve sayısına keza orta saha ve forvet oyuncularının gücüne bağlı olarak hatta taraftar iç saha avantajına bağlı olarak değişmeli. Bir çok etken maçların sonucuna etki ederse daha iyi olur.

Mesela 3 sezondur aynı dizilişle oynuyorum. Ama aynı dizlisle çıktığım maçların hemen hemen %70 ini kazandım. Bir taktiğin her dizilişe karşı etkili olması gerçekçi degil. Gerektiğinde kazanmak icin farklı kombinasyonlar deneyerek kazanırsın. Diziliş ve taktikler genişletilerek maça etkisi artırılmalı.

Yine 5 li defansa karşı gol bulmak cokta kolay olmaz. Hele ki önünde libero varsa defansin kilidini açmak epey zorlasir. Yada çok güçlü forvetin maça etkisi çok daha farklı olur. Orta sahası güçlü olan takımlar yine maça ağırlığını koyar. Ama biz bunları oyunda göremiyoruz.

Ve 12.adam. Taraftarın maça etkisi küçümsenemeyecek boyutta. Hatta bazen maçları taraftar desteği kazandiriyor. Taraftarın maçlara etkisi oyunda dahada artırılmalı. Deplasman takımı kazanırken biraz uğraşmali.

management schrieb:

Taktiğe, defans oyuncularının gücüne ve sayısına keza orta saha ve forvet oyuncularının gücüne bağlı olarak hatta taraftar iç saha avantajına bağlı olarak değişmeli. Bir çok etken maçların sonucuna etki ederse daha iyi olur.

Mesela 3 sezondur aynı dizilişle oynuyorum. Ama aynı dizlisle çıktığım maçların hemen hemen %70 ini kazandım. Bir taktiğin her dizilişe karşı etkili olması gerçekçi degil. Gerektiğinde kazanmak icin farklı kombinasyonlar deneyerek kazanırsın. Diziliş ve taktikler genişletilerek maça etkisi artırılmalı.

Yine 5 li defansa karşı gol bulmak cokta kolay olmaz. Hele ki önünde libero varsa defansin kilidini açmak epey zorlasir. Yada çok güçlü forvetin maça etkisi çok daha farklı olur. Orta sahası güçlü olan takımlar yine maça ağırlığını koyar. Ama biz bunları oyunda göremiyoruz.

Ve 12.adam. Taraftarın maça etkisi küçümsenemeyecek boyutta. Hatta bazen maçları taraftar desteği kazandiriyor. Taraftarın maçlara etkisi oyunda dahada artırılmalı. Deplasman takımı kazanırken biraz uğraşmali.

hepsine katılıyorum